Piękna jest Malezja. Kiedy jechać tam na wakacje, aby mieć pewność, że temperatura będzie sprzyjać zwiedzaniu, a żaden opad deszczu nie będzie wywoływać dyskomfortu u turystów?

Borneo, które przynależy do tego kraju, graniczy z Indonezją oraz państwem Brunei. Kontynentalna Malezja ma za sąsiadów Tajlandię i Singapur. Tutejszą stolicą jest Kuala Lumpur. Wiele ma do zaoferowania współczesna Malezja. Kiedy jechać tam na urlop? Pogoda w Malezji musi bowiem sprzyjać wylegiwaniu się na plaży, aby móc wrócić do kraju wypoczętym.

Malezja – kiedy jechać? Kiedy będzie najlepsza pogoda?

Pogoda i klimat to dwie największe niewiadome dla osób, które jeszcze nie miały przyjemności poznać tego kraju. Jak się okazuje najlepszą porą na wyjazd są miesiące czerwiec, lipiec i sierpień. Tak samo jak w Polsce rozpoczyna się lato, tak również tam można cieszyć się sprzyjającą temperaturą. Można pomyśleć o tym, aby wybrać się tam również we wrześniu oraz w październiku. Jednak w tych miesiącach pogoda może okazać się prawdziwą ruletką. W ostatnich latach, w tych miesiącach, było słonecznie, ale nigdy nie można być pewnym tego czy pogoda w następnych latach zmieni się na niekorzyść.

Malezja – kiedy jechać? Czerwiec, lipiec oraz sierpień

W tych trzech miesiącach średnia temperatura w dzień wynosi po 30 stopni Celsjusza. Można więc być pewnym tego, że wakacje w Malezji w tym okresie okażą się udane. Jednak pomimo wysokich temperatur, nie można powiedzieć, że będzie to dla tego kraju pora sucha. W czerwcu liczba słonecznych dni wynosi 11, w lipcu 12, a w sierpniu 10. Pozostałe dni są deszczowe. Od kwietnia do października liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 11h. Jak więc widać, może popadać, ale i tak będzie można cieszyć się wysoką temperaturą. Te trzy miesiące letnie to naprawdę najlepszy czas, aby odwiedzić Langkawi, Penang oraz inne regiony malezyjskie.

Temperatura we wrześniu, październiku i w listopadzie

Wrzesień to taki ostatni miesiąc, kiedy w ciągu dnia można cieszyć się 30 stopniami. W tym miesiącu tych dni słonecznych jest jeszcze mniej. Jest ich zaledwie siedem. Wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 80%. Średnia temperatura wody wynosi 28 stopni Celsjusza. W październiku temperatura wody jest podobna. Jedna temperatura powietrza spada już do 29 stopni. W nocy temperatura wynosi maksymalnie 23 stopnie. Dni słonecznych jest tylko pięć. Godzin słonecznych w ciągu jednego dnia jest aż 12h.

Listopad to:

 • 28 stopni w ciągu dnia;
 • 22 stopnie w nocy;
 • 28 stopni temperatura wody;
 • 2 dni słoneczne;
 • 28 dni deszczowych;
 • 12 h słonecznych w ciągu dnia.

Należy jednak pamiętać o tym, że są to szacunkowe dane. Tym bardziej że w ostatnich czasach zauważa się zmianę klimatu. Całkiem możliwe, że w tych dwóch miesiącach będzie jednak więcej dni słonecznych.

Grudzień, styczeń, luty i marzec

W grudniu temperatura w ciągu dnia (oraz inne) jest taka sama jak w listopadzie. Można więc pomyśleć o tym, aby odwiedzić wybrzeże malezyjskie. Należy mieć jednak w głowie to, że średnia wilgotność powietrza wynosi 85%.

Styczeń jest już nieco cieplejszy. W ciągu dnia można cieszyć się temperaturą na poziomie 29 stopni, w nocy 22. Temperatura wody wynosić będzie 27 stopni. Wilgotność powietrza to 83%, więc już z każdym kolejnym miesiącem będzie ona nieco mniejsza.

Luty to:

 • 29 stopni w ciągu dnia;
 • 22 stopnie w nocy;
 • 28 stopni temperatura wody;
 • 11 dni słoneczne;
 • 17 dni deszczowych;
 • 11 h słonecznych w ciągu dnia.

Marzec przedstawia się w następujący sposób:

 • 30 stopni w ciągu dnia;
 • 23 stopnie w nocy;
 • 28 stopni temperatura wody;
 • 7 dni słoneczne;
 • 3 dni deszczowych;
 • 11 h słonecznych w ciągu dnia.

Wilgotność powietrza w tym miesiącu wynosi 82%. W kwietniu ta wilgotność wynosi 84%. Jednak już od maja zaczyna ona spadać.

Tak mniej więcej przedstawia się sytuacja pogodowa w Malezji. Teraz już każdy turysta będzie wiedział, kiedy jest mocniejsza pora deszczowa, a kiedy można liczyć na większą ilość słońca. Trzeba pamiętać o tym, że jest to kraj, gdzie panuje klimat tropikalny, więc zupełnie inny niż w Polsce.

Kiedy jechać na wakacje do Malezji? Wtedy, kiedy w Polsce mamy lato. Z biurem podróży będzie można bez trudu odwiedzić zachodnie wybrzeże malezyjskie. Słoneczna pogoda będzie sprzyjać zwiedzaniu wielu części Malezji. Sezon turystyczny to ogromna ilość turystów, którzy napływają z różnych stron, ale na pewno każdy doskonale odnajdzie się w tym fascynującym kraju na wakacjach. Tym bardziej że można tam nurkować, plażować, zwiedzać i cieszyć się chwilą.