Co należy wiedzieć przed wyjazdem na Filipiny? Na co trzeba uważać, aby móc zadbać o zdrowie swoje i osób bliskich? Takie pytania chodzą po głowie wielu podróżujących w tym kierunku.

Wakacje na Filipinach kojarzą się z piaszczystymi plażami i błękitną wodą. Niejeden turysta będzie cieszył się z tego, że jego miejscem docelowym są właśnie Filipiny. Na co trzeba uważać w tym wyspiarskim państwie, które znaleźć można w Azji Południowo-Wschodniej, na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym?

Wakacje na Filipinach – szczepienia, choroby, repelenty – warto wiedzieć przed podróżą

Planując podróż na Filipiny należy wiedzieć, że malaria tam to „chleb powszedni”. Co jednak nie oznacza, że jest to choroba, która występuje we wszystkich regionach. Jest to zjawisko medyczne, jakie może zostać wywołane po ukąszenie komara. Wyspa Luzon, Tawi Tawi oraz na południu Mindanao występują największa skupiska tych chorób. Pozostaje więc unikać tych miejsc. Ewentualnie, można wyposażyć się w repelent, który zawiera w składzie jak najwyższe stężenie substancji DEET. Nie warto wieźć go ze sobą z Polski. Lepiej ten specyfik kupić na miejscu, aby mieć pewność, że jest przystosowany do walki z tamtejszymi zagrożeniami.

Planując wycieczkę na Filipiny, nie ma obowiązku szczepień. Jednak warto o nich pomyśleć dla ochrony własnego zdrowia. Jadąc na Filipiny warto zaszczepić się na: tężec, WZW a i b, błonicę oraz dur brzuszny. Ciekawostką jest to, że niektóre kliniki medyczne oferują taki specjalny pakiet turystyczny, dla osób, jakie planują takie egzotyczne wakacje.

Co zabrać na Filipiny, czyli potrzebne dokumenty – wiza, paszport i… ciekawostka

Filipiny to kraj, który nie wymaga od Polaków obowiązkowych wiz – o ile ich podróż nie będzie trwała dłużej niż 30 dni. Wystarczy posiadać przy sobie bilet lotniczy na podróż powrotną z datą, która będzie mijać przed upływem tego okresu. Jeżeli ktoś takiego dokumentu nie będzie posiadał przy sobie, może nie zostać wpuszczony na pokład samolotu. Nie zawsze podróżujący zostanie o to poproszony, ale lepiej nie ryzykować tego wybierając się na wakacje do tego wyspiarskiego państwa. Oczywiście, trzeba mieć ze sobą paszport, gdzie zostanie wbita stosowna pieczątka.

Kiedy warto odwiedzić Filipiny? Sprawdź dokładnie jeśli zamierzasz jechać na Filipiny

Od czerwca do listopada lepiej omijać ten region. To fakt, że w tym okresie ceny za wyjazd są stosunkowo niskie, ale wynika to z tego faktu, że Filipińczycy nie mają wtedy na głowie wielu turystów. Przez okres 6 miesięcy, od grudnia do kwietnia/maja, w tym kraju ma się do czynienia ze stosunkowo niską wilgotnością. Opady deszczu są wtedy prawdziwą rzadkością. Jest to pora sucha. Temperatura powietrza w ciągu dnia utrzymuje się na poziomie od 28 do 36 stopni Celsjusza. W nocy oscyluje ona w granicach 28 stopni, więc jest bardzo przyjemnie. 

Podróż na Filipiny – na co trzeba uważać w kwestiach bezpieczeństwa?

Filipiny stały się krajem o podwyższonym ryzyku wystąpienia ataków terrorystycznych. Co jednak nie oznacza, że nie można tam jechać.

Należy jednak omijać wyspy Mindanao, archipelag Sulu, południowy obszar Morza Sulu, gdzie znajduje się siedziba ugrupowania rebeliancko – islamistycznego. Podobnie, jeżeli chodzi o wyspy Cebu i Bohol. W szczególności należy uważać na te dwie ostatnie wyspy, ponieważ znajdują się one na liście miejsc, jakie lubiane jest przez miejscowych turystów. Jedną z negatywnych cech tego narodu jest również to, że ma się tu do czynienia z wysokim poziom przestępczości. Będąc na wakacjach na Filipinach warto wiec uważać na swoje najcenniejsze rzeczy, ponieważ nie brakuje tu kieszonkowców.

Waluta na Filipinach

Jadąc na Filipiny nie można jednak zapominać o pieniądzach. Tutejsza ludność posługuje się Peso Filipińskim. Oznacza się je za pomocą PHP. Przed wyjazdem na Filipiny warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość tej waluty w portfelu. Aczkolwiek nie można zapomnieć o tym, że można tu w wielu miejscach płacić kartą. Tym bardziej że w wielu miejscach (w szczególności na lotniskach) kurs jest zaniżany – na niekorzyść turysty. 

Co warto wiedzieć jeszcze o Filipinach? To, że można spędzić tu wyjątkowe wakacje. Można tu przyjechać w szczyt sezonu i nikt nie będzie przejmował się dużą ilością turystów. Warto jednak skonsultować się z lekarzem rodzinnym, aby też pomógł dobrze przygotować się do takiego wyjazdu. Tym bardziej że w tym rajskim zakątku można naprawdę liczyć na relaks oraz wiele atrakcyjnych miejsc, jakich nigdy nie spotka się w Polsce.