Malezja graniczy z Tajlandią i Singapurem. Znana jest z tego, że przez zdecydowaną większość roku, oferuje wysokie temperatury. Co zabrać do Malezji w swojej walizce?

Należy pamiętać o tym, że ubrania azjatyckie daleko odbiegają od rozmiarów europejskich, więc znalezienie czegoś dla siebie może stanowić ogromny problem. Zastanawiając się nad tym, co zabrać do Malezji, nie można więc zapomnieć o cienkich ubraniach, aby nie musieć kupować ich na miejscu.

 

Co zabrać do Malezji – niezbędna waluta i dokumenty – najważniejsze informacje

Jaką walutę zabrać do Malezji? Planując wyjazd do Malezji, nie można zapomnieć o tym, aby zabrać ze sobą w podróż niezbędną walutę. Chyba łatwo się domyśleć, że Euro oraz złotówki nie wchodzą w grę. Ringgit (RM) to oficjalna waluta tego kraju. Składa się na nią sto jednostek sen. W obiegu można znaleźć następujące monety 1 ring oraz 5, 10, 20 i 50 sen. 1 RM to ok.  0,94 PLN.  Ceny w Malezji porównywalne są do tego, co można znaleźć w Polsce.

Co jeszcze należy wiedzieć przed wyjazdem do Malezji? M.in. to, że potrzebny będzie paszport, który będzie ważny jeszcze przez sześć kolejnych miesięcy. Co jest ważne, w paszporcie musi być pusta co najmniej jedna strona na to, aby umieścić na niej stempel wjazdowy. Przydać się może również Malezyjska Wiza Turystyczna, która jest ważna przez trzy miesiące. Na jej podstawie będzie można w tym kraju przebywać przez trzy kolejne miesiące. Wystarczą trzy lub maksymalnie cztery dni, aby uzyskać zgodę na wydanie wizy dla turystów.

 

Internet i telefonia – co warto wiedzieć przed wyjazdem do Malezji?

To chyba jedna z najważniejszych kwestii, która będzie odnosiła się do osób, jakie planują podróż do Malezji, np. do Kuala Lumpur. Tym bardziej że wakacje w Malezji oznaczają pobyt poza Unią Europejską. W tym kraju można korzystać z usług trzech operatorów: Celcom, DiGi i Maxis. Podobnie jak w Polsce, tak również tam wykupienie karty SIM wiąże się z koniecznością jej zarejestrowania. Nie można więc być zaskoczonym tym, że sprzedawca poprosi o paszport. Z reguły polskie dowody mogą nie być uznane. Internet – istnieje możliwość wykupienia pakietów, których koszt uzależniony jest od operatora. W dużych miastach (w tym mniejszych także) z reguły oferowane jest darmowe Wi-Fi w hotelach, restauracjach i w wielu innych miejscach. Warto wiedzieć, że dżungla jak również inne odosobnione miejsca są takim miejscem, gdzie darmowa sieć będzie raczej niedostępna. Warto zabrać ze sobą więc dodatkową gotówkę, która pozwoli na uzyskanie swobodnego dostępu do internetu.

 

Jakie leki należy spakować do plecaka przed podróżą do Malezji?

Wiele osób planuje pobyt na 90 dni w Malezji. Nie ma się czemu dziwić, bo przez ten kraj można podróżować wzdłuż i wszerz. Warto jednak na pobyt w Malezji zabrać ze sobą niektóre leki, aby mieć pewność, że na wypadek choroby, będzie się miało coś pod ręką. Wśród polecanych preparatów medycznych wymienić można leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Warto mieć coś również na dolegliwości żołądkowe. Kuchnia malezyjska jest bardzo dobra, ale może się okazać, że nie każdy układ pokarmowy reaguje na nią przyjaźnie. Pobyt na plaży może doprowadzić do pojawienia się udaru słonecznego. Na taką sytuację także zalecane są odpowiednie specyfiki. Nie można zapomnieć także o tym, aby pod ręką mieć coś do opatrywania ran. 

Szczepienia w Malezji nie są obowiązkowe. Wyjątkiem są szczepienia na żółtą febrę. Muszą je mieć osoby powyżej 1 roku życia, które przybywają z krajów zagrożonych transmisją tego wirusa. Polska do takich krajów nie należy. Warto jednak wiedzieć, że w tym kraju można zarazić się takimi chorobami tropikalnymi jak: denga, zika, japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny.

 

Co zabrać do Malezji – informacje praktyczne

Malezja to kraj wielokulturowy, gdzie obowiązują pewne zasady. Nie są one restrykcyjne, ale należy jednak pamiętać o tym, że w wielu świątyniach obowiązuje stosowne odzienie. W końcu ma się tu do czynienia z wieloma muzułmańskimi, buddyjskimi miejscami, jakie można zwiedzać – o ile ma się stosowną garderobą. Warto więc i tak mieć pod ręką długie spodnie, spódnice i rękawy, a także czapkę na głowę, aby móc okazać innym kulturom odpowiedni szacunek. 

 

Na pewno nie można zabrać o tym, aby do Azji Południowo-Wschodniej zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Warto mieć także pod ręką odpowiednią ilość gotówki, aby nie musieć szukać bankomatu. Bardzo ważne są również wygodne buty, aby móc bez obaw zwiedzać tutejsze atrakcje i zabytki. Malezja jest krajem bardzo rozwiniętym i każdego turystę będzie zachwycać swoimi możliwościami.