Wakacje na Filipinach to nie tylko słodkie lenistwo pod palmami na piaszczystych plażach jednej z tysięcy wysp. Ten wyspiarki kraj ma do zaoferowania o wiele więcej, niezależnie od zasobności portfela.

To istny raj na ziemi, który ma również swoje grzeszne oblicze. Niedoceniane i często pomijane Filipiny, stanowią wspaniałą mieszankę pięknych krajobrazów, bogatej kultury oraz egzotycznej, południowoazjatyckiej specyfiki. Czekoladowe wzgórza, podziemna rzeka, nurkowanie. Czytaj dalej, a dowiesz się jakie skarby skrywa ten niesamowity kraj. Zatem – Filipiny, co zobaczyć… czas start!

 

Manila – stolica Filipin i miasto kontrastów na wyspie Luzon

Choć aglomeracja nie należy do najpiękniejszych na świecie, warto ją zobaczyć, żeby lepiej zrozumieć charakter Filipin. To tętniące życiem miasto. Dominuje tu chaos i zatłoczenie. Miasto nosi przydomek Perła Orientu. Aby odkryć ukryty w niej skarb, trzeba przebić się przez muszlę. Taka jest prawdziwa Manila i nie każdemu turyście udaje się odkryć jej ciekawe miejsca. Może to być trudne, ponieważ miasto nie ma wyraźnego centrum. Trzeba zwiedzać każdą dzielnicę indywidualnie, aby poznać jej tajemnice. Stolica mieści się na Luzon.  Znajdziemy tutaj zarówno zabytki, nowoczesną architekturę oraz typowe azjatyckie slumsy. Tych pierwszych należy szukać w kolonialnej dzielnicy Intramuros, którą Hiszpanie zaczęli budować w XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza barokowy kościół San Augustin oraz Fort Santiago. Warto udać się na spacer po dzielnicach biznesowych, jak Bonifacio, pełnej oszklonych drapaczy chmur, czy wyjątkowo zielonej Makati. Punktem obowiązkowym jest Manila Ocean Park, czyli jedno z najlepszych akwariów publicznych na świecie. Ten podwodny świat zamieszkuje aż  14 000 stworzeń morskich.

 

Tarasy ryżowe w Banaue – ciekawe miejsce, które warto zobaczyć

Nazywane są też „ósmym cudem świata”. Sieć pól, położona jest na wysokości 1500 metrów nad zboczem gór Kordyliery w Ifugao. To jedno z miejsc na Filipinach, które warto również odwiedzić. 

Chocolate Hills na wyspie Bohol

Czekoladowe Wzgórza to jedno z wielu malowniczych miejsc, które warto zobaczyć na Filipinach. Jest to grupa wzgórz o nietypowych kształtach położona na środku wyspy Bohol.  Zimą są one zielone. Podczas suchego lata wzgórza te stają się czekoladowo-brązowe. Najlepiej udać się tu podczas pory suchej, która na Filipinach  trwa od końca listopada do maja. Co jest niezwykłego w tym miejscu? Chocolate Hills składają się z wapieni morskich, które zawierają liczne skamieniałości koralowców, mięczaków i glonów. Jedna z legend głosi, że wzgórza to łzy olbrzyma opłakującego śmierć kobiety, w której się zakochał.

Historyczne miasto Vigan – filipińska kapsuła czasu

Vigan mieści się na wyspie Luzon. Podróż na Filipiny nie będzie kompletna bez odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Stolica regionu Ilocos Sur jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1999 r. Jest jednym z niewielu miast na Filipinach, które zachowało swój pierwotny XVI-wieczny charakter. Jest jednym z najlepiej zachowanych hiszpańskich miast kolonialnych w Azji. Historycznym centrum jest dzielnica Mestizo, czyli Calle Crisologo. Przypomina ono o  hiszpańskim charakterze miasta. To tu znajduje się katedra Metropolitalna św. Pawła  i tak zwana Magiczna Fontanna na Plaza Salcedo. Vigan oferuje turystom wiele atrakcji. To tu można zobaczyć stare kolonialne domy bogatych chińskich kupców. Jego architektura to konglomerat elementów kulturowych Filipin, Chin i Hiszpanii, co czyni go wyjątkowym na skalę światową. Odległość z Manili do Vigan to ok. 400 km, a podróż trwa 7 godzin. 

Rajskie plaże i największe atrakcje na Filipinach – nurkowanie, rafa koralowa i snorkeling

Palawan to tylko jedna z wielu wysp Filipin i raj dla każdego turysty, szukającego ucieczki od szarej rzeczywistości. Biały piasek i czyste błękitne wody, wysokie wapienne klify, wodospady. Kolejną z atrakcji Filipin, którą warto odwiedzić jest górzysta wyspa Coron, położona na krańcu regionu wyspy Palawan, najbardziej na zachód wysuniętej części wysp na Filipinach. Swoją popularność wśród miłośników nurkowania na Filipinach zapewniła sobie przez liczne wraki. Wiele zachowanych wraków znajduje się na głębokościach od płytkiej wody wynoszącej zaledwie trzy metry do głębokiej na 42 metrach. Miłośnicy nurkowania odwiedzają także jezioro Barracuda, dawny wulkan z wieloma niezwykłymi formacjami skalnymi. Wspominając o tym rejonie Filipin, nie sposób nie wymienić rajskiej wysepki El Nido. To prawdziwy cud natury. Rafy koralowe, wapienne formacje skalne. Nie bez powodu ta wysepka jest jednym z najbardziej popularnych kurortów. Znana ze swoich dziewiczych plaż, takich jak Nacpan Beach i Lio Beach , oraz jako punkt startowy dla przygód na wyspach. Wycieczki do miejsc takich jak Wielka Laguna El Nido lub Wyspa Węży, aby zobaczyć klify i jaskinie z wody, to niezapomniany sposób na poznanie El Nido. Podczas kąpieli i nurkowania należy zachować ostrożność. W filipińskich wodach zamieszkują największe na świecie ryby, czyli rekiny wielorybie. Zastanawiasz się, Filipiny – co zobaczyć? Również na wyspie Palawan znajduje się Tubbataha Reefs Natural Park. Aby zobaczyć podwodne piękno raf Tubbataha na Filipinach nie nie ma potrzeby zakładania butli do nurkowania. Jest to idealne miejsce dla miłośników snorkelingu.

 

White Beach, plaża na wyspie Boracay

Biała Plaża na Boracay to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Krystalicznie błękitna woda, czysty biały piasek i magiczne zachody słońca. Idealne miejsce do spędzenia czasu we dwoje. Rejsy łodzią pomiędzy wyspami archipelagu i tak zwany Island hopping to jeden z najciekawszych sposobów na spędzenie czasu na Filipinach. Boracay uważana jest za plażową stolicę Filipin. Znajduje się tu aż 12 niesamowitych plaż. Na krańcu wyspy znajduje się plaża Puka Shell  i jest ulubionym miejscem kolekcjonerów muszli. Plaża Diniwid to malutka plaża na północnym krańcu White Beach, z której roztacza się najlepszy widok na wyspę ze znajdującej się tam skały-platformy. Plaża Cagban to spokojne miejsce z pobliskimi jaskiniami, w których podobno nadal znajdują się skrzynie ze skarbami. 

Niezapomniane wakacje na Filipinach? Wiszące trumny Sagady

Atrakcje na Filipinach to nie tylko wyjątkowe miasta i plaże kilku tysięcy wysp. To niezwykłe miejsce znajduje się w dżungli i zaroślach Doliny Echa na Luzon. Lud Kankanaey z Sagada wierzy, że im wyżej umieszczone są zwłoki, tym bliżej są nieba i świętych przodków. Trumny są przywiązane lub przybite gwoździami do ścian klifów. Większość z nich ma zaledwie około jednego metra długości, ponieważ zwłoki chowa się w pozycji embrionalnej. Nie jest to obszar turystyczny. Dlatego wizyty w takich mniej popularnych atrakcjach na Filipinach warto planować z wyprzedzeniem, gdyż niezbędne jest skorzystanie z usług lokalnego przewodnika.

Filipiny to kraj nawiedzany przez tajfuny, a na archipelagu znajdują się aż 24 aktywne wulkany. Jednak kraj przyciąga co roku tysiące turystów z całego świata. To tu znajdują się najpiękniejsze zakątki, białe piaszczyste plaże i największe atrakcje turystyczne, które zapewnią udany wypoczynek na Filipinach. Manila, Cebu, Boracay, Palawan, Vigan. Liczba miejsc wartych odwiedzenia jest bardzo długa. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, co Filipiny oferują i która filipińska wyspa najbardziej spełnia indywidualne oczekiwania.

Zainteresował Cię nasz wpis? Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów.