W Azji Południowo-Wschodniej można znaleźć Filipiny. Kiedy jechać na tą wyspę, aby mieć pewność, że pogoda i klimat będą odpowiednie?

300 000 km2 – taką powierzchnię są w stanie zaoferować swoim gościom Filipiny. Kiedy jechać tam na urlop? Każdy turysta chciałby bowiem, aby jego wyjazd na Filipiny kojarzył się z dużą ilością słońca. Tak, aby mieć pewność, że żadne tajfuny lub inne niespodziewane zjawiska pogodowe nie będą negatywnie wpływać na podróż po Filipinach. Zatem jeśli zadajesz sobie pytanie: „Filipiny, kiedy jechać?” przeczytaj nasz artykuł uważnie do samego końca.

Pogoda na Filipinach – kiedy będzie najlepszy termin i temperatura?

O ile w Polsce mówi się o czterech porach roku, to na tej azjatyckiej wyspie mówi się o porze suchej i porze deszczowej. Pora sucha obejmuje miesiące od grudnia do maja. Największa ilość deszczu (w tym może trafić się jakiś monsun) przypada w okresie od połowy maja do  listopada. Kiedy nie jechać na Filipiny? Wielu odradza tropikalne lato, które trwa mniej więcej od marca do maja. Wtedy to temperatury są bardzo wysokie, które dla wielu osób mogą nie być znośne.

Filipiny – kiedy jechać na wakacje? Zrób sobie lato w styczniu lub lutym

W okresie, kiedy w Polsce powoli nastają zimowe miesiące, na wyspie lato zaczyna rozkręcać się na dobre. W grudniu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi aż 28 stopni. W nocy spada ona do zaledwie 23 stopni. Można więc pomyśleć o tym, aby na Boracay (wyspa wypoczynkowa w zachodnim regionie Visayas na Filipinach) lub do innego miejsca polecieć już na początku tamtejszego sezonu turystycznego.

O podróży na Filipiny można pomyśleć już na pewno w styczniu. Temperatury są takie same jak w grudniu. To samo jest w stanie zapewnić luty, który w Polsce (tak dla porównania) jest z kolei bardzo zimny.

W marcu średnia temperatura to 30°c. Temperatura wody wynosi wtedy już 27 stopni Celsjusza, wiec trzeba przyznać, że jest wtedy bardzo przyjemnie. Jeżeli chodzi o opady deszczu to takich dni na przeciągu całego miesiąca będzie zaledwie 4.

Wakacje na Filipinach w pozostałych miesiącach – ekstremalny kwiecień lub deszczowy lipiec

Kwiecień to już prawdziwe szaleństwo, jeżeli chodzi o Filipiny. Kiedy jechać, aby nie móc przejmować się wysokimi temperaturami? Lepiej omijać właśnie ten miesiąc, ponieważ temperatury przekraczają 31 stopni. Trzeba przypomnieć o tym, że na wyspie ma się do czynienia z klimatem tropikalnym, który może być bardziej dotkliwie odczuwalny. Na przeciągu całego miesiąca można liczyć aż na 24 dni słoneczne. Dni deszczowych będzie ledwo sześć.

Lipiec pod względem temperatury jest w stanie zapewnić 25 stopni. Jednak jest to pora deszczowa, dlatego tych dni słonecznych jest zaledwie dwa. Tak, dosłownie tylko dwa dni, kiedy nie będzie padać. Cała reszta miesiąca to dni deszczowe. Sierpień jest pod tym względem taki sam.

Październik jest nieco lepszy. Temperatura jest taka sama, jak w miesiącach letnich (tych letnich w Polsce). Zmienia się jednak ilość dni słonecznych. Wtedy jest ich już dwanaście. Jednak wybór tego miesiąca na urlop na Filipinach może okazać się dla turystów prawdziwą ruletką.

Kiedy jechać na Filipiny i jakie atrakcje można tam zobaczyć?

Temperatura i klimat na wyspach mogą okazać się dla wielu osób zaskoczeniem. Teraz każdy będzie jednak wiedzieć, jaki moment na wakacje na Filipinach wybrać. Szczyt sezonu to tak naprawdę styczeń oraz luty. Temperatura wody na Filipinach jest wtedy bardzo przyjemna.

Jednak nie samą plażą warto tutaj żyć. Warto pojechać na Filipiny po to, aby móc zapoznać się z tutejszymi atrakcjami. Wśród nich można znaleźć:

  • Wzgórza Czekoladowe na wyspie Bohol,
  • rezerwat przyrody znajdujący się w rejonie Corella na wyspie Bohol,
  • tarasy ryżowe, które można znaleźć w regionie Banaue,
  • stratowulkan Pinatubo, którego wysokość wynosi 1486 m n.p.m., znaleźć go można na wyspie Luzon,
  • Sagada, czyli miejsce, które znane jest z niezwykłych rytuałów pogrzebowych.

Nie można także zapomnieć o tym, że równie niezwykłym miejscem jest Manila, czyli stolica Filipin. To właśnie w tym mieście na wszystkich turystów czeka największa ilość atrakcji. Zachwycić mogą kolorowe ulice, niesamowite restauracje, a także targowiska miejskie, gdzie można zrobić fantastyczne zakupy.

Sezon turystyczny na Filipinach sprawia, że na wyspach pojawia się ogromna ilość osób. Jednak nie trzeba się tym przejmować. Lepiej nastawić się na możliwości, jakie zapewnia ty wyspiarskie państwo. Można tu przylecieć samodzielnie. Jeżeli ktoś jednak nie ma śmiałości, może skorzystać z ofert, jakie zapewniają współczesne biura podróży. Najlepszy czas na wakacje to okres, kiedy w Polsce panuje zima. Przynajmniej chociaż na chwilę będzie można zapomnieć o uporczywym zimnie.