Naprawdę często decydujemy się na zagraniczne wyjazdy. Interesującym kierunkiem jest choćby Azja, ale nie można zapomnieć o tym, że duże znaczenie ma czas. Wystarczy wziąć pod uwagę Japonię – kiedy jechać do tego kraju?

Często mówi się o tym, że nie mamy wpływu na pogodę, ale to nie jest do końca prawda, co widać w przypadku Japonii – kiedy jechać do Kraju Kwitnącej Wiśni?

Pogoda w Japonii – kiedy jechać?

Nie sposób przewidzieć, czy danego dnia będą np. opady deszczu, ale nie oznacza to tego, że znajomość klimatu jest bez znaczenia. Mowa o kraju, który jest zróżnicowany. Ma to związek z położeniem geograficznym i wpływem różnych mas powietrza. Na ogół klimat jest umiarkowany. Wyjątki to część wysp Hokkaido (klimat subarktyczny) i Okinawa (klimat subtropikalny). Tak właśnie wygląda sytuacja w Japonii – kiedy jechać do tego kraju?

Od czerwca do sierpnia temperatury są wysokie. Dochodzi też wysoka wilgotność powietrza. Tak wygląda japońskie lato. Po lecie przychodzi jesienny czas, czyli jest sucho i łagodnie. Chodzi o okres od września do listopada. Dalej mamy zimę, czyli okres od grudnia do lutego. Zima w Japonii jest chłodna i sucha, z opadami śniegu w większości regionów. Szczególnie tyczy się to regionów górskich. Od marca do maja mamy wiosnę, kiedy Japończycy mogą obserwować malowniczy czas kwitnienia wiśni. Silnych opadów deszczu należy spodziewać się latem i jesienią.

Kiedy najlepiej jechać do Japonii? Wysoka średnia temperatura i wilgotność powietrza to nie wszystko 

Jak widać, pogoda w Japonii potrafi być kapryśna. Z jednej strony najwyższa średnia temperatura ma miejsce w lipcu-sierpniu, natomiast z drugiej nie można zapomnieć, że w czerwcu rozpoczyna się pora deszczowa. Są to jednak miesiące, kiedy wakacje w Japonii mogą wiązać się z wieloma ciekawymi atrakcjami. Lipiec i sierpień to czas festiwali. Wystarczy wymienić choćby festiwal ognia w Daisen czy festiwal Tanabata w Japonii. Temperatura powietrza wraz ze sporą wilgotnością to połączenie, które może dać się we znaki, ale jednocześnie mamy wydarzenia kulturowe, obok których trudno jest przejść obojętnie.

Wyjazd do Japonii – co warto zobaczyć?

Japonię można określić jako jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Jest to bez wątpienia efekt żywej tradycji, dalekowschodniej kultury i bardzo specyficznego stylu życia. Jednocześnie w tym wszystkim mamy też przecież nowoczesność i postęp technologiczny.

Wiele osób zastanawia się pewnie teraz, co warto zwiedzać, a tymczasem możliwości jest po prostu multum. Nie ma sensu więc tworzyć listy pozycji obowiązkowych. Ile by się miejsc nie wymieniło, zapewne znalazłby się ktoś, kto chciałby coś dodać. Przykładowe miejsca, które warto zobaczyć to:

  • Tokio – największy obszar metropolitarny świata.
  • Kioto – do 1868 roku stolica kraju; znajdziemy tam ponad 1500 świątyń buddyjskich i około 200 shintoistycznych.
  • Hiroszima – na miasto to w 1945 roku spadła bomba atomowa; znajdziemy tam Atomowy Gmach.
  • Fudżi – najwyższy czynny wulkan i jeden z symboli kraju.
  • Nara – duchowe centrum jedności narodu.
  • Okinawa – wyspa otoczona rafami koralowymi, pokryta zielonymi lasami podzwrotnikowymi i pełna piaszczystych plaż.
  • Sikoku – Matsuyama, czyli uzdrowisko pełne zabytków.
  • Hokkaido – czynne wulkany, wielkie kompleksy leśne i doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Największym ośrodkiem sportów zimowych jest Sapporo – miasto doskonale znane kibicom skoków narciarskich.

Zwiedzanie Japonii to szansa na przeżycie niezapomnianej przygody.

Wakacje w Japonii – japońska specyfika

Czas pojechać do Japonii i zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby to był jak najlepszy okres? Efektywny wypoczynek jest wtedy, kiedy wszystko jest odpowiednio zaplanowane. Nie chodzi tylko o wyjazd w marcu, czerwcu czy październiku. Ważne jest poznanie japońskiej specyfiki. Atrakcje są istotne, ale dobrze też wiedzieć coś o zwyczajach Japończyków.

Przykładem japońska majówka, czyli Golden Week. Świętowanie trwa od 29 kwietnia do 5 maja. Tydzień ten można określić kumulacją dni wolnych, które Japończykom przebiegają pod znakiem podróży i spotkań.

Podróż do Japonii. Kiedy ruch turystyczny jest największy?

Kiedy ludzie odwiedzają Japonię? Kiedy jest najlepszy czas na podróż? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury to czas od czerwca do sierpnia. Jest to też jednak okres, kiedy pogoda staje pod dużym znakiem zapytania (okres deszczowy). Nie można też zapomnieć o tym, że czasem znaczenie mają sprawy prywatne. Jedna osoba ma szansę na urlop w marcu i kwietniu, z kolei inna może pomyśleć o wyjeździe dopiero w listopadzie. Pogoda ma duże znaczenie, ale w gruncie rzeczy czasem nie ma sensu zastanawiać się nad tym, kiedy najlepiej jechać do Japonii. Kiedy chodzi o fascynujący kraj, najlepszy moment ma znaczenie drugorzędne. Każdy okres jest dobry. Wszystkie cztery pory roku mogą zagwarantować coś ekstra (przykładem wizyta zimą w Saporro).